02 05 2014

1977 İşçi Katliamından 2014’e

1977 İşçi Katliamından 2014’e yine sermayenin dümensuyunda demokrasi katledildi!

1 Mayıs ve Taksim yasakçıları, işçi düşmanları, 1 Mayıs 1977 katliamını yapanların yolundan yürüdü.

1 Mayıs 1977 Katliamını yapanlar, işçi sınıfının mücadelesini kırmak için yaptılar. Yetinmediler ülkenin en önemli işçi lideri Kemal Türkler'i katlettiler. İşçi haklarını topyekün ortadan kaldırıp işçilerin ekonomik ve politik halkarını gaspetmek için.

Yetmedi 12 Eylül Faşist darbesini yaptılar.

Kenan Evren öncülüğünde yaptırılan faşist darbe sonucu Sermaye sendikasının başı Turgut Özal'ı başa getirdiler. Küresel sermayenin dümensuyunda bir ekonomi yarattılar. Ardından Denizlerin idamına ses çıkarmayan ve 1977 Katliamında başbakan olan Süleyman Demirel'i Cumhurbaşkanı yaptılar.

1 Mayıs ve Taksim yasakçıları işçi düşmanları, 1 Mayıs 1977 katliamını yapanların yolundan yürümeye devam etti.

 

Bütün bunların sonucu olarak işçilerin hakları ve özgürlükleri yok edildi. Patronların iki dudağı arasına işçilerin yaşamları hapsedildi. Hükümetler işçi patron arasındaki mücadelede hep sermaye yanlısı davranmaya devam etti.

Bugün de Taşeron işçiliği bu ülkeye genel geçer işçilik olarak dayatanlar, Kenan Evrenler'den Demirellerden 1 Mayıs 1977'yi kana bulayanların yolundan gidiyor.

Tüm bunlar olup biterken aslında küresel sermayenin dümen suyunda olduklarını biliyoruz. Asla kendi kafalarına inançlarına göre politika yaptıkları görünümünün gerçek olduğunu sanmayın. Dün açık destek veren küresel güçler bugün bunlar meşruiyetlerini ve yasallıklarını yitirdikleri için kendilerini gizlemektedirler. Obama artık açık destek veremiyor ama diktatörler, küresel kapitalizmin uşaklığına devam ediyorlar. Alman endüstrisinin temsilcileri dün bunları AB’lerde bize demokrat diye yutturmaya kalkarken ve itirazlarımıza yeşillerine varana dek hepsi kulak tıkarken bugün Gezi’nin küresel etkisi yüzünden demokrasi hatırlatması yapmak zorunda kalıyorlar.

1 Mayıs ve Taksim yasakçıları işçi düşmanı taşeronlar 2014’te de, 1 Mayıs 1977 katliamını yapanların yolundan yürüyor.

1 Mayıs'ta halka Taksim'i kapatmaya çalışanlar, işçilere taşeron işçiliği dayatanlar aynıdır. Bu baskı, şiddet ve zulmü kendilerine yandaş yaratarak devam ettirenler bu yandaşlarından başkasının yaşamına kastetmeyi politika haline getirdiler.

 

“Parklar için, Ormanlar için, Derelerimiz sularımız için, Kentsel dönüşüm talanına karşı, Nüklere ve nükleer lobisine karşı, Yaşam için, Çocuklarımız için, Emeğimiz için, Hayvanlar için, hayvana insana yeryüzüne Özgürlük için, işçinin köylünün hayvanın doğanın sömürüsüne son demek için 1 mayısta taksime!.. Irkçılığa ayrımcılığa türcülüğe karşı Faşizme karşı omuz omuza 1 mayısta taksime!”diyenler 1 Mayıs’ta Taksim’e sokulmamışsa bu diktatörlüğün kazandığı değil kaybettiğinin göstergesidir.

Onlar meşru değiller, Kenan Evren’lerin budanmış anayasasındaki güdük demokratik yasalara bile uymuyorlar Yasadışı davranıyorlar. Polis yasalardan aldığı görevi değil. Meşruiyetini yitirmiş yasadışı davranmayı politika haline getirenlerin yasadışı emirlerine uyarak halklara karşı işlenen suçlara ortak oluyor. Kendi maaşını aldığı işçileri gençleri meydan dayağından geçiriyor.

Kendisi yasadışı davranan diktatörlük halkların işçilerin gençlerin kendi buyruklarına uymalarını bekliyorlar.

Biz beklemiyoruz.
Sisteminiz er geç yıkılacak. Küresel kapitalizminiz yıkılacak sermaye er geç kamulaşacak. Sizin gibi taşeronlar bunu durduramayacak. İnadınız bu sistemle birlikte sizin de yok olmanıza yol açacak.

Asıl bunun olmasını engellemek üzere küresel sermayeye hizmet ederken Gezi gibi yeni demokratik tokatların nasıl ve nereden geleceğini, nasıl olacağını kestiremedileri için baskı ve zorbalığa devam ediyorlar. Taksim ve 1 Mayıs bu yüzden baskı ve zorbalıkla şiddetle halktan kaçırılmaya çalışılıyor.

Bir kışla vardı ya hani rezidans olabilirdi…

Onu başaramamanın hıncıyla küresel sermayeye yeniden yaranma çabaları…

Ama boş!..

Artık ülkemizde ne yapsanız nafile…

Kendisi yasadışı davranan ve katliamcıların yolundan yürüyenlere karşılık bizler demokrasi insan hakları birlik yasallık meşruiyet mücadele ve direniş yolundan yürüyoruz.

1 Mayıslara Taksim’e sadece işçiler değil tüm ülke destek veriyor. Parkından vadisine, bağından dağına, bostanından ormanına varana dek sermayeye peşkeş çektiğiniz her alanda küresel güçleriniz dahi sizi savunmaya yetmeyecek.  

Bu mücadeleleri de 2014’te, 1 Mayıslarla buluşturduğunuz için siz diktacılara teşekkür ediyoruz. Bunu örgütlemek dünyanın en zor işiydi.

Şimdi herkes el ele…

Bu daha başlangıç mücadele sürüyor!

 

 

0
0
0
Yorum Yaz