26 08 2016

Gezi İçin Sarı Alarm

Gezi İçin Sarı Alarm

 

Mustafa Cevdet Arslan

Gezi Parkı’nda 150’yi aşkın ağaç numaralandırılarak kodlanıp işaretlenmiş durumda. Kurumuş ağaçların numaralandırılmamış olduğu sadece yaş-ayan ağaçların numaralanmış olduğu aşağıdaki tablolarda net olarak görülüyor. Ama Gezideki bütün ağaçlar değil belirli bir alandaki ağaçlar hedef alınmış.

Bu numaralardan üsteki olanın ağaç sıra sayısı olduğunu biliyoruz. Altındaki numaraların ise türe ilişkin bir kodlama olduğu sanılıyor.

Bu kodlamanın ağaçların sökülmek üzere yapıldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Sorsanız, Geziye zaten şantiye alanı muamelesi yapan İBB bu konuda da net bir yanıt vermeyecektir.

Bu ağaçların konumlarına bakıldığında tek düşündürdüğü şeyin “Kışla duvarları için uygun görüldüğünü tahmin ettiğimiz bir alana karşılık gelmesidir.

Anlaşılan AVM, Rezidans vb işlevli Kışla görünümlü yapı muhtemelen eskisinden daha dar bir alanda Gezinin havuz ve Çocuk Parkı yani eski stad oyun alanının hemen sınırlarına inşa edileceğidir.

Gezinin Cumhuriyet Caddesi tarafında inşa edilen ve bir tapınağa ulaşım hissi veren geniş merdivenlerin de yukarıda uygulanacak bir planın girişleri olarak tasarlandığı anlaşılıyor.

Mete caddesi tarafında da yolun Gezi’ye girilerek genişletileceğini ileride Atatürk Kitaplığının da yıkımdan nasibini alacağını söylemek olasıdır.

Gezi ve Taksim, Cumhuriyet, 1 Mayıs Alanı tam bir anlamsal değişime de hazırlanıyor.

Taksim’deki Sıraselviler girişindeki büfelerin ve Kilisenin bir bölüm bahçesinin de altı devasa oyulmuş Taksim İlk Yardım Hastanesi arazisiyle tabandan birleşecek bir tünel inşaatı için yok edileceği düşünülünce, Cumhuriyet-Atatürk Anıtı’nın da AKM önünde göz boyamak için ağaçlandırılmış bölgenin ortasına konmak üzere kaldırılacağı kestirilebilir.  Sonra ne zaman oraya konup konmayacağı ise meçhul.

 

0
0
0
Yorum Yaz